Romeo United Methodist Church
Monday, November 20, 2017

Lay Leadership 2018

Committee on Nominations/Leadership Development Report

[Years 2018 - 2020]

 

Church Council:

            Chairperson                            Bob Nicol co-chair                                                                                                                                                                                                 Amanda Stork co-chair

            Church Treasurer                    Kari Reid

            Education                                Linda Schenburn

            Finance                                   Janet Bauer

            Lay Leader

              Lay Member, Annual Conference     

                                                           Linda Schenburn, Carol Herm

            Trustees                                  Larry Back

            Worship                                  Joyce Benham

            Youth                                      Hannah Engwall                        

            Secretary                                David Beskin

            Staff Parish                             Ellen Dennis

            UMW                                       Becky Laseke

 

 

Members-at-large

2018                                         2019                                                                

Theresa King                             Kim Lamb

Jim Lindsay                              Judy Engwall                                       

                                               

           

Program Ministries:

            Family Activities            Amanda Stork, Xandrea Kirtley,                                                                                                                                                                        Carol and Trevor Herm

            Campus Ministries        Paula Groomes

                                                                                   

Board of Trustees:

2018                       2019                        2020                       Project Helpers

Rick Lapp               Larry Back, chair    Craig Stevenson    Derek Beaumont

Doug Forsgren                                      Brian Rosso           David Lee

Louis Bonani                                                                        Ed Buckner

                                                                                             David Faris

                                                                                             Bob Nicol

                                                                                             Michael Kirtley

                                                                                             Don Adkin

Finance Committee:                                                           Bob Stoner

            Chairperson                              Janet Bauer      

            Vice Chairperson                       Barry Benham                          

            Trustee Representative              Julie Nicol

            Treasurer                                    Kari Reid

            Financial Secretary                   David Faris

            Counter Coordinator                  Ed Klusendorf  

            Members-at-Large                     Jeff McClay

            UMW                                        Sue Coker

 

Stewardship Committee:

 

Trevor Herm, chair                   Linda Eastman       Amanda Stork

Tom Callow                              Teresa King

Jim Welser                               Craig Engwall

 

Memorial Committee:

Steve Domke

Ilene Lock              Nancy Domke, chair

 

 

Missions:                                                                                                                                

Kay Nicholson                       Bob Bachholzky               Claudia Royal   

Linda Schenburn                  Lynn Bachholzky              Joann Higby

Anne Wilber (His Table)       Sharon Burnette                       

 

Committee on Nominations & Leadership Development: 

2018                             2019                             2020

Sue Rhoads                Lorraine Martin              Anna Bonanni

                                    Becky Laseke               Elaine Roberson

 

Staff Parish Relations Committee:

2018                             2019                             2020

Steve Domke                Ellen Dennis, Chair        Lannie Reck

Sandy Edwards             Becky Laseke               Dennis Lentz

                                      Tom King                                 

 

Worship Committee:

Worship (chair)              Joyce Benham

Acolytes                        Judy Engwall

Advent Readers            Becky Laseke

Altar Cloths                   Pat Morgan, Sue Coker

Altar Flowers                 Marilyn Bracy, Mary Jo Hosler  (seasonal flowers)

Altar Maintenance         Barry Benham

Banners                         Nancy Harrar

Candles                         Pat Morgan, Sue Coker

Communion                  (9:00)    Marilyn Bracy, Joyce Benham, Becky Laseke, Claudia Royal, Pat Sebastian, Ron Sebastian, Laurie Bennett, Naomi Stasak, Anna Bonani

                                    (11:00)  Marty Rastigue, Karen Rastigue, Pam Couture

Fellowship Hour            Becky Laseke

Greeters                        (9:00) Gayle Beitel

Greeters                        (11:00)

Liturgist                                   

Music Director               Cynthia Forsgren

Nursery                         Jen Lamb

Usher Coordinator         Craig Engwall

Video                              Barry Benham, Tom Callow

Worship Coordinator      Linda Klusendorf

 

We are grateful to our Video Volunteers, Sound Board Volunteers, Projectionists, Ushers, Choir & Bell Members, Praise Bands, Odyssey & Nursery Volunteers, Fellowship Hour Helpers, Counters, Prayer Team, Sunday School Teachers, and so many more who serve each Sunday morning in the church for our Lord.

 

Bereavement Committee:

Becky Laseke         Joyce Benham         Judy Larimer                

Marilyn Bracy         Judy Howard            Sandy Edwards

 

Baccalaureate Committee:

Becky Laseke                           Kip Klusendorf (Woodside)

Judy Engwall                            Bob Stoner                  

Trevor Herm

                                                             

Wedding Coordinators:            Pew Maintenance:        Fish Fry Chairperson:

Pat Morgan                                  Naomi Stasak               Judy Engwall

Mischele Makhlouf                   

 

Historical Committee:

Craig & Judy Engwall     Dave & Linda Schenburn   

Lafayette & Joy Robeson                     

Jim & Marilyn Welser     Steve & Nancy Domke                                     

Ilene Lock                      Naomi Stasak