Romeo United Methodist Church
Monday, September 25, 2017

Lay Leadership 2017

Committee on Nominations/Leadership Development Report

Years 2017 - 2019   (updated 2/28/17)

 

Church Council:

            Chairperson                                                  Bob Nicol co-chair                                                                                                                                                         Amanda Stork co-chair

            Church Treasurer                                        Kari Reid

            Education                                                     Linda Schenburn

            Finance                                                         Janet Bauer

            Lay Leader

            Lay Member, Annual Conference           Linda Schenburn, Karen Bailey

            Trustees                                                        Larry Back

            Worship                                                        Joyce Benham

            Youth                                                            Grant Groomes                                    

            Secretary                                                      David Beskin

            Staff Parish                                                  Ellen Dennis

 

Members-at-large

2017                                                     2018                                         2019

Jenny Teller                                           Jim Lindsay                              Judy Engwall

Marilyn Welser                                      Theresa King                            Kim Lamb

Jim Welser                                           

Steve Laseke                                               

 

Program Ministries:

            Family Activities                                                             Amanda Stork, Xandrea Kirtley

            Campus Ministries                                                         Dave Schenburn                                                                                

 

Board of Trustees:

2017                                                     2018                                         2019                             Project Helpers

Louis Bonanni (Vice Chair)              Rick Lapp                                 Don Adkin                         Derek Beaumont

Bob Stoner                                           Doug Forsgren                         Larry Back (Chair &        David Lee

Julie Nicol (Treasurer)                      Scott Hodgin                               Secretary)                       Ed Buckner

                                                                                                                                                                David Faris

                                                                                                                                                                Bob Nicol

                                                                                                                                                                Michael Kirtley

Finance Committee:

            Chairperson                                Janet Bauer      

            Vice Chairperson                        Barry Benham                          

            Trustee Representative             Julie Nicol

            Treasurer                                      Kari Reid

            Financial Secretary                     David Faris

            Counter Coordinator                  Ed Klusendorf  

            Members-at-Large                      Jeff McClay     

 

Memorial Committee:

Steve Domke

Ilene Lock                                 Nancy Domke

 

Missions:                                                                                                                                

Kay Nicholson                                Bob Bachholzky                         Claudia Royal   

Linda Schenburn                           Lynn Bachholzky                       Joann Higby

Anne Wilber (His Table)              Sharon Burnette                        Pat Sebastian (Rummage Sale)

  

Committee on Nominations & Leadership Development: 

2017                                         2018                             2019

Anna Bonanni                            Lynda Adkin                Lorraine Martin

Elaine Roberson                        Sue Rhoads                  Becky Laseke

 

Staff Parish Relations Committee:

2017                                         2018                             2019

Lannie Reck                              Steve Domke                Judy Engwall

Dennis Lentz                             Sandy Edwards

Ellen Dennis

Becky Laseke

Tom King                     

 

Worship Committee:

Worship (chair)            Joyce Benham

Acolytes                          Judy Engwall

Advent Readers            Becky Laseke

Altar Cloths                   Pat Morgan, Sue Coker

Altar Flowers                Marilyn Bracy, Mary Jo Hosler  (seasonal flowers)

Altar Maintenance       Barry Benham

Banners                          Nancy Harrar

Candles                          Pat Morgan, Sue Coker

Communion                  (9:00)    Marilyn Bracy, Joyce Benham, Becky Laseke, Claudia Royal, Pat Sebastian,

                                         Ron Sebastian, Laurie Bennett, Naomi Stasak

                                         (11:00)  Marty Rastigue, Karen Rastigue, Pam Couture

Fellowship Hour           Becky Laseke

Greeters                          (9:00) Gayle Beitel

Greeters                          (11:00) Lynda Adkin

Liturgist                          Karen Bailey

Music Director               Cynthia Forsgren, Ed LaLonde

Nursery                            Jen Lamb

Usher Coordinator        Craig Engwall

Video                                Barry Benham, Tom Callow

Worship Coordinator    Linda Klusendorf

We are grateful to our Video Volunteers, Sound Board Volunteers, Projectionists, Ushers, Choir & Bell Members, Praise Bands, Odyssey & Nursery Volunteers, Fellowship Hour Helpers, Counters, Prayer Team, Sunday School Teachers, and so many more who serve each Sunday morning in the church for our Lord.

 

Bereavement Committee:

Becky Laseke              Joyce Benham              Judy Larimer                 Sandy Edwards

Marilyn Bracy            Judy Howard                 Pat Manery

 

Baccalaureate Committee:

Becky Laseke                            Kip Klusendorf (Woodside)

Judy Engwall                            Bob Stoner                  

Lynda Adkin

                                                             

Wedding Coordinators:            Pew Maintenance:        Fish Fry Chairperson:

Pat Morgan                                          Naomi Stasak                      Judy Engwall

Mischele Makhlouf                   

 

Historical Committee:

Craig & Judy Engwall                 Dave & Linda Schenburn           Lafayette & Joy Robeson                     

Jim & Marilyn Welser                 Steve & Nancy Domke                                     

Ilene Lock                                      Naomi Stasak